Polmic - FB

aktualności

Jerzy Maksymiuk kawalerem Orderu Orła Białego

Andrzej Duda z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja nadał Order Orła Białego Jerzemu MaksymiukowiJak poinformowano na stronie Prezydenta RP, Andrzej Duda w towarzystwie Pierwszej Damy z okazji Święta Narodowego 3 maja 2024 roku nadał Ordery Orła Białego osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Odznaczeni zostali: Jadwiga Puzynina – językoznawczyni i badaczka literatury - oraz maestro Jerzy Maksymiuk.

Pianista, dyrygent i kompozytor otrzymał to najwyższe odznaczenie państwowe "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej, szczególnie w dziedzinie dyrygentury i sztuki kompozytorskiej".

"Jest Pan w niekwestionowany sposób jednym z najbardziej znanych i najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków, polskich twórców, polskich artystów w świecie muzyki poważnej, ale zarazem muzyki współczesnej mającej na całym świecie tak wielu miłośników, zaprzysięgłych zwolenników. Stworzył Pan zresztą w okresie całej swojej pracy artystycznej niezwykle ważne elementy, które dzisiaj – śmiało można powiedzieć – znamionują świat polskiej muzyki współczesnej. Z tych najbardziej powszechnie znanych z całą pewnością trzeba wskazać Festiwal „Warszawska Jesień”, znany chyba każdemu w Polsce, którego jest Pan współtwórcą. Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, którego również jest Pan współtwórcą. Ale przede wszystkim Pana niezwykłość jako człowieka, który odnalazł w sobie absolutnie nadzwyczajne talenty i zrealizował je w sposób godny podziwu, z wielkim pożytkiem dla Rzeczypospolitej i dla świata" – mówił Prezydent podczas uroczystości.

Czytaj więcej: Jerzy Maksymiuk kawalerem Orderu Orła Białego

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Data wydarzenia: 09-05-24

FestiwalLancut 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego zaprasza na 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, który odbędzie się w dniach 9 maja - 7 czerwca 2024 roku zarówno w salach Zamku w Łańcucie, jak i na estradzie Filharmonii. 10 koncertów – 10 niecodziennych muzycznych wydarzeń z udziałem tak znakomitych muzyków i zespołów, jak Orkiestra Kameralna „Amadeus”, Polish Art Philharmonic, Acadiana Chamber Orchestra, Philippe Quint, Judith Jauregui, Elizabeth Pitcairn, Andrea Motis, Camille Thomas, Julien Brocal, Szymon Krzeszowiec, Damian Lipień, Włodek Pawlik, oraz światowej sławy solistek - Angeli Gheorghiu i Candy Dulfer.

Nie zabraknie również koncertów z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, którą poprowadzą David Giménez, Noam Zur i Tadeusz Wojciechowski. W tegorocznym różnorodnym programie znalazła się muzyka wielu stylów, gatunków i epok, w tym dzieła polskich twórców.

Czytaj więcej: 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Konkurs Kompozytorski "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer"

Data wydarzenia: 20-05-24

Akademia muzyczna w Gdańsku - logotypPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer". Konkurs przeznaczony jest dla studentów klas kompozycji polskich akademii muzycznych. Termin nadsyłania prac upływa 20 maja 2024 roku.

Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie duetu na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer. Czas trwania kompozycji: od 4 do 8 minut (forma dowolna).

Każdy kompozytor może zgłosić dowolną liczbę prac. Utwory konkursowe należy zgłaszać anonimowo.

Zwycięska kompozycja zostanie prawykonana podczas XIII EURO Chamber Music Festival Gdansk 2024. Ponadto JM Rektor ufundował nagrodę główną w wysokości 1500 zł brutto.

Czytaj więcej: Konkurs Kompozytorski "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer"

III Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika

Data wydarzenia: 13-05-24

Konkurs Cofalika 2024Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Raciechowicach ogłasza III Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika, który odbędzie się w dniach 13-15 czerwca 2024 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13 maja.

W konkursie mogą brać udział skrzypkowie i altowioliści urodzeni po 31 grudnia 2007 roku.

W programie obowiązkowym Konkursu znajdą się utwory polskich kompozytorów, w tym miniatury Antoniego Cofalika ze zbiorów W zoo, W cyrku i Ptaszarnia.

Jury będzie obradowało pod przewodnictwem prof. Antoniego Cofalika.

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa. Laureatom wręczone zostaną nagrody rzeczowe. Za najlepiej wykonany utwór Antoniego Cofalika przewidziana jest nagroda specjalna. Zwieńczeniem Konkursu będzie Koncert Laureatów, który odbędzie się po ogłoszeniu wyników w Sali Koncertowej w Sułkowicach 15 czerwca.

Czytaj więcej: III Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika

Warszawa | Finał XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Data wydarzenia: 10-05-24

KonkursLutoslawskiego 10 5 24Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dwuetapowe przesłuchania XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, reaktywowanego po pandemicznej przerwie, zakończą się finałowymi w dniach 10 i 11 maja w Filharmonii Narodowej o godz. 19.00. Gala wręczenia nagród będzie miała miejsce również w Filharmonii Narodowej 12 maja o godz. 18.00. Wstęp na koncerty finalistów i laureatów jest biletowany.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych wiolonczelistów do 30 roku życia. Ocenia ich międzynarodowe jury w składzie: Roman Jabłoński, przewodniczący jury (Polska, Hiszpania), Mindaugas Bačkus (Litwa), Andrzej Bauer, Magdalena Bojanowicz, Tomasz Strahl, Marcin Zdunik (Polska), Henri Demarquette (Francja), Roel Dieltiens (Belgia), Anssi Karttunen (Finlandia), Yuri Laniuk (Ukraina), Jens Peter Maintz (Niemcy).

Bilety do nabycia na stronie oraz w kasie Filharmonii Narodowej.

Czytaj więcej: Warszawa | Finał XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Łomża | Fletowy wieczór w łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej

Data wydarzenia: 09-05-24

Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Rozświetlona noc 9 maja9 maja 2024 o godz. 18:30 łomżyńska Filharmonia Kameralna zaprasza na wyjątkowy koncert: wystąpi znakomita flecistka Hanna Turonek, która zagra nie tylko na flecie poprzecznym, ale także na wielu innych fletach egzotycznych. Podczas koncertu odbędzie się także światowe prawykonanie Rapsodii gruzińskiej współczesnego kompozytora Mikołaja Hertla.

Hanna Turonek to muzyk solista orkiestry Sinfonia Varsovia, flecistka-pikulinistka i pedagog. Jej zainteresowania wybiegają daleko poza muzykę klasyczną. Ostatnio zaciekawiły Hannę Turonek flety etniczne pochodzące z różnych stron świata, których posiada niezwykłą kolekcję. Są to m.in. flety bambusowe, chińskie flety Dizi i Hulusi, flet szklany, gliniane flety naczyniowe czy barani róg oraz wiele innych piszczałek bez nazwy. Te wszystkie brzmienia można usłyszeć na płycie Yazcite, którą nagrała z muzyką tatarską, oraz w utworze My melodies for exotic flutes skomponowanym wspólnie z Mikołajem Majkusiakiem.

Czytaj więcej: Łomża | Fletowy wieczór w łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej

Zgorzelec | Polskie prawykonania utworów Magdaleny Buchwald, Joanny Stępalskiej-Spix, Gabrieli Moyseowicz oraz Idy Gotkowsky

Data wydarzenia: 08-05-24

Berge 8 5 24Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura zaprasza na wyjątkowy koncert berlińskiego duetu Kermani-Gentili (Kymia Kermani, klarnet, i Alba Gentili-Tedeschi, fortepian), który w ramach projektu „Berge unterwegs zum Mond” (Góry w drodze na księżyc) 8 maja 2024 roku o godz. 17.00 dokona polskiego prawykonania utworów Magdaleny Buchwald, Joanny Stępalskiej-Spix, Gabrieli Moyseowicz oraz Idy Gotkowsky.

Projekt, prezentujący polsko-niemieckie związki muzyczne w Berlinie, Hamburgu, Karlsruhe i Görlitz / Zgorzelcu, powstał przy wsparciu Federalnego Ministerstwa Kultury i Mediów (BKM), Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacji Ilse i dr. Horsta Ruscha.

Podczas koncertu w Zgorzelcu po raz pierwszy usłyszymy Transitiones Magdaleny Buchwald (specjalnie skomponowany z tej okazji), Zur Erinnerung Joanny Stępalskiej-Spix w opracowaniu Barbary Heller na klarnet i fortepian, Duo für Uli und Tina Metz Gabrieli Moyseowicz oraz Image de Norvège Idy Gotkowsky.

Zabrzmią również utwory Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Agaty Zubel, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Tadeusza Bairda, Grażyny Bacewicz i Zbigniewa Rudzińskiego.

Czytaj więcej: Zgorzelec | Polskie prawykonania utworów Magdaleny Buchwald, Joanny Stępalskiej-Spix, Gabrieli...

Łódź | VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy

Data wydarzenia: 06-05-24

KonkursOboistow 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Katedra Instrumentów Dętych łódzkiej Akademii Muzycznej zaprasza na VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy. Jego inauguracją będzie Wieczór Muzyczny 6 maja w głównej siedzibie Akademii – zabytkowym Pałacu Karola Poznańskiego. Dwuetapowe przesłuchania zostaną rozegrane w dniach 6-8 maja. Wyniki konkursu poznamy w środę 8 maja podczas koncertu laureatów. Inauguracja Konkursu, przesłuchania oraz koncert z wręczeniem nagród są otwarte dla publiczności.

Konkurs jest przeznaczony dla studentów klas oboju i fagotu polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Mogą w nim wziąć udział także utalentowani uczniowie szkół muzycznych spełniający wymagania programowe. W programie obowiązkowym znalazły się m.in. Suita na obój i fortepian Stefana Kisielewskiego oraz Sonatina na fagot i fortepian Aleksandra Tansmana.

Czytaj więcej: Łódź | VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy

Poznań | 205. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim

Data wydarzenia: 05-05-24

Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

UrodzinyMoniuszki 5 5 24Co roku Teatr Wielki w Poznaniu wyprawia urodzinową fetę swojemu patronowi. W tym roku, w ramach świętowania 205. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki 5 maja 2024 o godz. 18.00 w Foyer Teatru usłyszymy jego pieśni, arie, duety oraz muzyczne niespodzianki...

Gospodarzami uroczystej celebry będą: tenor Piotr Kalina i baryton Szymon Mechliński – utalentowani soliści młodego pokolenia, którzy brali udział m.in. w spektaklach poznańskiej Opery. Na fortepianie towarzyszyć im będzie Olena Skrok, a o uroczyste prowadzenie wydarzenia zadba Jaromir Trafankowski. Artystów łączy wiele – kunszt wokalny, pasja do muzyki i… zamiłowanie do twórczości polskich kompozytorów romantyków.

Oprócz arcydzieł Moniuszki zabrzmią zapomniane utwory Konstantego Gorskiego, Jana Skrzydlewskiego, Henryka Opieńskiego i Adama Münchheimera. Klasyka i muzyczne odkrycia w ramach jednego programu!

Czytaj więcej: Poznań | 205. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim